WA Division Awards

Award Types
The following Medals and Prizes are awarded by the WA Division:

Gibb Maitland Medal  

(Click here to read biography of Andrew Gibb Maitland)
Awarded for outstanding and substantial contributions to geoscience in Western Australia, with particular consideration given to contributions that relate to the discovery or documentation of mineral and petroleum resources in the State. The Guidelines and Nomination Form for 2019 can be downloaded below:

Ross Medal
Awarded annually for the best thesis by a student undertaking an Honour’s degree in geology, or Master’s degree by coursework in geoscience, at the University of Western Australia (Replaced the Talbot Prize from 2018 - Click here to read biography of Henry William Beamish Talbot). For more information, please download the following document:

Geological Society of Australia Medal (WA Division)
Awarded annually to the outstanding student completing the BSc (Applied Geology) degree at Curtin University of Technology

Western Australian Certificate of Education Prize
Awarded annually to the student with the highest mark in the senior secondary education examination in Earth and Environmental Science. (Formerly the TEE Prize)

 

Past Awardees

   Gibb Maitland Medal
2018 - D. W. Haig
2017 - I. M. Tyler
2016 - K. Grice
2015 - G. C. Begg
2014 - R. R. Anand
2013 - T. C. McCuaig
2012 - S. W. Halley
2011 - S. J. Barnes
2010 - T. J. Griffin
2009 - D. P. Commander
2008 - No Award
2007 - P. J. Eadington
2006 - No Award
2005 - J. M. A. Hronsky
2004 - M. Kneeshaw
2003 - K. Grey
2002 - C. R. M. Butt
2001 - E. A. Howell
2000 - C. B. Smith
1999 - R. H. Mazzucchelli
1998 - 
W. K. Witt
1997 - No Award
1996 - R. Hill
1995 - N. J. Archibald
1994 - No Award
1993 - D. R. Kennedy
1992 - No Award
1991 - R. E. Smith
1990 - P. E. Playford
1989 - R. D. Gee
1988 - R. Morris
1987 - A. F. Trendall
1986 - D. I. Groves


           Ross Medal 
2018 - Z. Sudholz

         Talbot Medal
2017 - M. Rowe
2016 - C. McElhinney
2015 - E. Kerr
2014 - T. Ayliffe
2013 - S. Kane
2012 - S. Rennick
2011 - M. Collins
2010 - A. Benincasa
2009 - J. Martindale
2008 - M. Smerilli
2007 - No Award
2006 - R. Pallister
2005 - E. McCartain
2004 - S. Nichols
2003 - Z. Seat
2002 - N. Karelse
2001 - A. Passmore
2000 - P. Cope
1999 - S. King
1998 - 
R. Hill
1997 - E. Van Nort
1996 - M. Green
1995 - D. J. Holden
1994 - M. Alvin
1993 - A. R. Clark
1992 - M. Stiles
1991 - W. C. Lau
1990 - C. E. Everett
1989 - D. N. Castleden
1988 - J. W. Libby
1987 - I. M. Groves
1986 - A. Lungan
1985 - R. G. Parkinson
1984 - A. C. Crow
1983 - S. B. Kasteel
1982 - J. Parks
1981 - R. G. Skirrow
1980 - K. D. Munroe


   GSA Medal (WA Div) 
2018 - Z. Fletcher
2017 - M. Fairburn
2016 - A. Carlino
2015 - C. Clugston
2014 - D. Clauson
2013 - L. Mounsher
2012 - N. Nguyen
2011 - K. Hodges
2010 - S. Wai
2009 - D. Townend
2008 - J. Lipko-Mander
2007 - C. P. Hug
2006 - D. B. Schafer
2005 - P. D. Staltari
2004 - K. Revington
2003 - S. K. Martin
2002 - A. S. Miller
2001 - B. C. Mee
2000 - R. E. Wright
1999 - M. J. Steemson
1998 - R. J. Findlay

1997 - S. J. Black
1996 - P. A. Clark
1995 - W. C. Clark
1994 - H. L. Dorsett-Bain
1993 - D. A. Luke
1992 - S. W. Birnie
1991 - S. A. J. Hewson
1990 - D. A. C. M. von Perger
1989 - A. W. Harrild
1988 - E. N. Van Noort
1987 - D. B. Sampson
1986 - D. Jablonski
1985 - J. J. Moore
1984 - J. M. Kelly
1983 - C. Gloggner
1982 - M. E. Watkins
1981 - J. T. Hasleby
1980 - S. J. Elliot
1979 - P. Wilson
1978 - P. A. Worts
1977 - T. W. Ranstead
1976 - C. D. Green
1975 - D. N. Betts
1974 - W. D. Hutchings

           WACE Prize
2018 - Olivia Sullivan
2017 - Caitlyn Sepkus
2016 - Dane Vincent
2015 - James Sheperd
2014 - Liesel Morgan
2013 - Aniket Desai and Wesley Robert Wardell-Johnson
2012 - Harry Ashton
2011 - Kate Duff
2010 - Mary Hewitt

              TEE Prize 
2009 - Callum Standing

2008 - Joshua Combs
2007 - Nathan Combs
2006 - Jesse Bridge
2005 - Robert Holmes
2004 - Michael Brockman
2003 - Cassandra Turvey
2002 - Jamie Williamson
2001 - Stuart Stephens
2000 - Emma Grinker

1999 - Kristin Trappitt
1998 - Simon Green
1997 - James Sinclair
1996 - Kimberley Rintoul
1995 - Stephen Lane
1994 - Justin Parker
1993 - Simon Langton
1992 - Carl Jupp
1991 - Cameron Richardson
1990 - Henry Jackson
1989 - Carol Conley